لطفا صبر کنید ...

پرینت و چاپ شجره نامه ها
تاریخ انتشار: 1400/04/27 , تاریخ آخرین بروزرسانی: 1400/05/08 ساعت 05:06 ب.ظ
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   

چاپ شجره نامه در ابعاد چاپگرهای خانگی یک چالش بسیار بزرگ برای هر سرویس خدمات شجره نامه و یکی از مسایل روز در حوزه ریاضیات، علوم کامپیوتر و هندسه فضایی است.

بنا بر نیاز کاربران به چاپ شجره نامه خود، «اتاق فکر و نظر کاربران شجره ساز» پس از ماه ها مطالعه ابعاد مختلف این چالش و بررسی روش های مختلف و نکات مثبت و منفی هریک، مفتخر است تا اعلام نماید که طرح نهایی چاپ شجره نامه ها اینک در وب سایت پیاده سازی و آماده استفاده کاربران محترم می باشد. در زیر نمونه ای از خروجی این بخش را می توانید مشاهده نمایید.

نمونه نسخه چاپی شجره نامه

سوالات متداول کاربران در مورد نسخه چاپی شجره نامه ها:

  • چگونه به این ویژگی دسترسی داشته باشم؟ پاسخ: مالکان شجره نامه ها و اعضای مشترک می توانند به این ابزار دسترسی و شجره نامه خود را چاپ نمایند. برای این منظور ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید، سپس از منوی سمت راست صفحه ی مدیریت خود، گزینه «تمامی شجره نامه های من» را انتخاب کنید، در نهایت از قسمت سمت چپ هر شجره نامه بر روی تصویر پرینتر مانند شکل زیر کلیک نمایید.

دسترسی به ابزار چاپ شجره نامه

  • چگونه خروجی این بخش را درک کنم؟ پاسخ: خروجی ابزار چاپ شجره نامه ها شامل 3 بخش کلی است. 1) بخش سربرگ که شامل عنوان شجره نامه و توضیحات آن است. 2) بخش درخت شجره نامه که شامل ساختار درختی (سلسله مراتبی) شجره نامه شما است و به صورت بلوک بندی شده شامل شناسه یکتای هر نسل و ابتدای نام و نام خانوادگی او است. 3) بخش راهنما و لیست نسل ها. این بخش شامل راهنمای علایم و اشکال، شناسه، نام کامل و تصویر نسل ها است. توجه کنید شما می توانید با استفاده از شناسه ها، نسل ها را در درخت شجره نامه خود پیدا کرده و جایگاه آن ها را در ساختار سلسله مراتبی خانواده خود شناسایی کنید. 
  • چرا نام کامل نسل ها در بلوک های ساختار درختی نمایش داده نمی شود؟ پاسخ: یکی از چالش های اصلی در خصوص چاپ شجره نامه ها، مدیریت فضای اختصاص داده شده به هر نسل در شجره نامه است. برای درک بهتر هدف ما از کوچک کردن بلوک های شجره نامه تصور نمایید که یک شجره نامه شامل 1200 نسل باشد و ما از هر نسل تنها یک پیکسل (کوچکترین واحد نمایش تصویر و معادل یک نقطه در صفحه مانیتور و یا موبایل شما) صرفه جویی نماییم. با این کار ما حدود 1200 پیکسل صرفه جویی خواهیم کرد که معادل یک تصویر پرینت شده با وضوح بسیار خوب در یک برگه A4 خواهد بود. بنابراین ما با قرار دادن ابتدای نام نسل ها در شجره نامه ها و حذف فضاهای خالی دیگر، صرفه جویی بسیاری در نسخه های قابل چاپ شجره نامه ها خواهیم کرد.
  • اگر شجره نامه من بزرگتر از کاغذ چاپ بود، چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟ در صورتی که شجره نامه شما همچنان بزرگتر از صفحه کاغذ شما است، شما می توانید از گزینه scale در قسمت پرینت (print) مرورگر خود با تغییر مقادیر به اندازه مطلوب خود برسید. در صورتی که همچنان شجره نامه شما بزرگتر از صفحه چاپی است، می توانید شاخه ها را جداگانه پرینت کنید و در کنار یکدیگر قرار دهید. برای چاپ هر شاخه تنها کافی است که بر روی نسل بالایی آن شاخه کلیک کنید تا شاخه مورد نظر شما در بخش چاپ بارگذاری شود.


ما آگاه هستیم که راهکار انتخاب شده نمی تواند تمامی پیچیدگی های چاپ شجره نامه ها را مدیریت کند ولی معتقدیم که این راهکار برای غالب شرایط به عنوان یک راه حل رضایت بخش مفید خواهد بود. بنابراین بهبود این روش همچنان در دستور کار تیم توسعه و اتاق فکر شجره ساز قرار خواهد داشت.


لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در مورد این ابزار  با ما در قسمت نظرات در ذیل این مطلب در میان بگذارید.


  • مطالب مرتبط
    لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
    برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.