لطفا صبر کنید ...

راهنمای علایم و اشکال در شجره نامه ها
تاریخ انتشار: 1399/08/29 , تاریخ آخرین بروزرسانی: 1400/04/01 ساعت 12:23 ب.ظ
پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم   

راهنمای خواندن نسل ها در «شجره ساز»


«شجره ساز» به گونه ای طراحی شده است که بیشترین اطلاعات را در کمترین فضای ممکن جای دهد و این گاهی ممکن است تولید ابهام نماید. در شکل زیر ما تمامی علایم و شکل های بکار رفته در نسل های یک درخت شجره نامه در «شجره ساز» را ترسیم و توضیح داده ایم. 


راهنمای علایم نسل های شجره نامه

راهنمای عملیات روی نسل ها


بطور کلی 6 عملیات بر روی هر نسل در شجره نامه ها تعریف می شود. سه مورد از این پنج مورد عملیات ابتدایی مانند حذف نسل، اضافه کردن نسل و ویرایش آن هستند. سه مورد دیگر شامل قلمه زدن شجره نامه از نسل مشخص شده، اضافه کردن یک میان نسل و تکثیر نسل هستند. 

 • تکثیر نسل:  این عملیات یک کپی از نسل را در جای دیگری از شجره نامه تکرار می کند. به عنوان مثال اگر دختر عموی شما عروس عموی دیگر شما باشد، بوسیله این گزینه می توانید بدون ورود مجدد اطلاعات، این شخص را در شجره نامه خود تکثیر کنید.
 • اضافه کردن میان نسل: این عملیات نسلی به بالای نسل انتخاب شده اضافه می کند. در واقع این عملیات معکوس عملیات اضافه کردن نسل است زیرا بجای اضافه کردن فرزند، والدی به نسل مشخص شده اضافه می کند.
 • قلمه زدن شجره نامه: این عملیات یک شجره نامه جدید با ریشه نسل انتخاب شده ایجاد می کند. توجه داشته باشید که این عملیات هیچ تغییری بر روی شجره نامه اولیه ایجاد نخواهد کرد.

GuidetreeMember.png


راهنمای رنگ بندی درخت شجره نامه


رنگ بندی شجره نامه ها در «شجره ساز» از قوانین ساده زیر پیروی می کند. دانستن این قوانین ساده در درک ساختار شجره نامه و شناسایی فرزندان، همسران آنها و زیر مجموعه های آنها مفید خواهد بود.

 1. با انتخاب هر نسلی (به معنای حرکت موس بر روی نسل)، تمام زیر مجموعه های آن انتخاب می شوند
 2. انتخاب هر همسر هم سطح با والد (همسران در کنار هم)، نسل بالادستی را انتخاب می کند.

* توجه کنید که در ساختار شجره نامه هیچ دو نسلی در سطح یکسان قرار ندارند و همواره یک نسل فرزند و یا والد/همسر نسل دیگری است. ما در «شجره ساز» برای سادگی فهم ساختار، همسران را در کنار یکدیگر نمایش می دهیم ولی در واقع تمامی نسل ها از ساختار سلسله مراتبی پیروی می کنند.


قوانین بالا در مثال زیر نمایش داده شده اند.


برای شروع شجره نامه فرضی زیر را در نظر بگیرید:

small_chrome_omSOlqF1Qa.jpg

در صورتی که موس خود را بر روی پدر قرار دهید، آنگاه همسر و تمامی زیر مجموعه های این نسل انتخاب خواهند شد. این مورد در شکل زیر نمایش داده شده است.

این بدین معناست که حذف پدر تمام نسل های زیر مجموعه آن شامل همسر و تمامی فرزندان، نوه ها، نتیجه ها و ... را حذف خواهد کرد

small_irdZeAcF0g.jpg

در صورتی که موس خود را بر روی همسر (مادر) حرکت دهید، آنگاه نسل بالادستی این نسل (پدر) انتخاب خواهد شد.

این بدین معناست که حذف همسر (مادر) در این مثال تنها آن را حذف خواهد کرد و هیچیک از فرزندان و یا پدر حذف نخواهند شد.

این مورد در شکل زیر نمایش داده شده است:

small_Nrczbskuyo.jpg


سخن پایانی اینکه ما تمام تلاش خود را به خرج می دهیم تا با افزایش آگاهی از ساختار سلسه مراتبی شجره نامه ها از حذف نسل ها بصورت تصادفی و غیر عمدی پیشگیری نماییم. در صورتی که همچنان ابهاماتی برای شما وجود دارد با ما در قسمت نظرات مطرح فرمایید.


 • مطالب مرتبط
  نظرات کاربران به این مطلب
 • 4 ماه قبل  
 • کلاه سفید گفته
  سلام
  آیا آوردن فرزندان یک نسل دختری هم که ازدواج فامیلی نداشته (یعنی نام خانوادگی آن فرزندان ممتفاوت از نام خانوادگی مادرشان است) نیز در شجره نامه درست است؟
 • 4 ماه قبل  
 • مدیر «شجره ساز» گفته
  سلام،
  بله کاملا صحیح است.

  نکته ای که باید به آن توجه کرد که در ایران (برخلاف برخی کشورها مانند بخش هایی از هند)، فرزندان نام خانوادگی خود را از پدر خود به ارث می برند بنابراین این نوع نام گذاری (فرزندان همواره نام خانوادگی پدر را دارند) می بایست بعنوان یک قاعده در شجره نامه ها رعایت شود.
 • 4 ماه قبل  
 • زهرا کریمی گفته
  میخام پدر بزرگم کنار مادربزرگم باشه
 • 4 ماه قبل  
 • مدیر «شجره ساز» گفته
  سلام کاربر عزیز برای اضافه کردن همسر ها می بایست از قسمت اضافه کردن و یا ویرایش کردن نسل از قسمت «نوع ارتباط» همسر را انتخاب کنید.
 • 3 ماه قبل  
 • یوسف بهمنی گفته
  دروود آیا میشود شجره نامه را بصورت درختی یا اشکال دیگر تبدیل کرد؟
 • 3 ماه قبل  
 • مدیر «شجره ساز» گفته
  سلام یوسف عزیز،

  شجره نامه ها در ساختار درختی هستن. فکر می کنم منظور شما تصویر پس زمینه است. متاسفانه این امکان در حال حاضر وجود ندارد. با این وجود ما سعی خواهیم کرد تا نظر کاربران را در بروزرسانی های بعدی سایت لحاظ نماییم.
  لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
  برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.