لطفا صبر کنید ...

چرا مهاجران نام خود را تغییر می دهند؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/03/20، آخرین بروزرسانی: 1401/03/20 ساعت 02:09 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

شاید در ابتدا عنوان این مطلب کمی متفاوت و عجیب و غریب با موضوع این سرویس که همان شجره نامه ها است باشد ولی خوانندگان آگاه «شجره ساز» حتما حدس میزنند که چه ارتباطی میان نام ها و شجره نامه ها وجود دارد. پس برای دانستن بیشتر با ما همراه شوید.
یک مشکل رایج در شجره نامه ردیابی افرادی است که نام خود را تغییر داده اند. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که شخصی به کشور دیگری مهاجرت می کند. جالب است بدانید که طراحان شجره نامه ها فرض را بر این می گذارند که مهاجران نام خود را تغییر می دهند. دلیل اصلی این فرض این است که این تغییر نام به مهاجران کمک کنند تا بیشتر در سرزمین و فرهنگ جدید خود جذب شوند. البته این تنها دلیل نیست و دلایل دیگری نیز وجود دارد که مهاجران را وادار به تغییر نام می کنند.


شجره نامه ها و مهاجرت


جالب است بدانید که پول می تواند انگیزه بزرگی برای تغییر نام باشد. در مطالعه محمود آرایی و پیتر اسکوگمن تورسی (2009) از دانشگاه استکهلم مهاجران به سوید را مورد مطالعه قرار گرفته اند. در سوید تنها دو راه برای تغییر نام افراد وجود دارد: ازدواج و درخواست قانونی از دولت. محققان مهاجرانی را که با درخواست قانونی تغییر نام داده بودند، بررسی کردند، فرآیندی که تکمیل آن از یک تا دو سال طول می کشد. این مطالعه بر روی مهاجرانی متمرکز بود که نام خود را تغییر دادند تا صدایی سویدی تر یا از نظر قومیتی خنثی تر داشته باشند. محققان حقوق این گروه از مهاجران را قبل و بعد از تغییر نام بررسی کردند. چیزی که آنها دریافتند این بود که یک مهاجر می تواند درآمد خود را به طور قابل توجهی با انتخاب نام محلی تر افزایش دهد. به طور خاص، یک مهاجر می تواند با تغییر نام خود، پتانسیل درآمد خود را بیش از دو برابر کند.
جالب توجه است که تاثیر تغییر نام برای زنان نسبت به مردان بیشتر است. فرضیه نویسندگان این است که مردم محلی تصور می کنند تغییر نام به دلیل ازدواج با یک شوهر محلی است. به گفته نویسندگان، این مدرک بیشتری ارایه می کند که «با افراد بسته به نامشان در کشور جدید، متفاوت رفتار می شود».
ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزلند همگی نمونه هایی از کشورهایی هستند که توسط مهاجران تاسیس شده اند. انگیزه اکثر مهاجران تمایل به داشتن یک زندگی بهتر برای خود و خانواده شان بود. سنگ بنای زندگی خوب داشتن یک شغل خوب است. برای تبارشناسی، این مطالعه به اعتبار این ایده کمک می کند که مهاجران نام خود را تغییر داده اند تا به بهبود چشم انداز اقتصادی خود کمک کنند.

چطور این افراد را ردیابی کنیم؟
به طور کلی یافتن ارتباط میان نسل های آتی مهاجران و خانواده مرکزی (خانواده فرد پیش از مهاجرت) کار آسانی نیست و در صورتی که سوابق کافی وجود نداشته باشد بسیار پیچیده، زمان گیر، هزینه بر و دارای خطا خواهد بود. ولی مواردی وجود دارند که می توانید از طریق آن ها شجره نامه خود را حتی با وجود مهاجران فراوان ردیابی کنید. این موارد در زیر خلاصه شده اند:

  • سوابق پدران و مادران خود را در جستجوی اسناد قدیمی جستجو کنید. بسیاری از افراد دارای شناسنامه ها و مدارک هویتی خود پیش از مهاجرت و تغییر نام هستند که دسترسی به سوابق آن ها را آسان می کند.
  • در دفاتر ثبت اسناد به جستجو بپردازید. معمولا برای تغییر نام، نیاز به تایید و ثبت مدارک در دفاتر رسمی وجود دارد. لذا بررسی سوابق از طریق ثبت احوال ها بسیار مفید خواهد بود.
  • به اداره مهاجرت مراجعه کنید! بله همه چیز درباره مهاجران در اداره مهاجرت ثبت می شود لذا شما می توانید با مراجعه به این ادارات و با کمی تلاش اطلاعات کافی از اجداد خود بدست آورید.
  • به پایگاه های داده شجره نامه ها مراجعه کنید. بانک های شجره نامه مانند «شجره ساز» دارای صدها هزار نسل و میلیون ها ارتباط هستند و می توانند سرنخ های مفیدی برای یافتن خانواده گم شده شما فراهم کنند. یادآور می شویم که «شجره ساز» دارای موتور هوشمند ردیابی خودکار نسل ها است و این می تواند ظریفترین جزییات را در کمترین زمان ممکن در اختیار شما قرار دهد.
  • به پلیس مراجعه کنید! اگر کمی خوش شانس باشید البته اگر بشود نام خوش شانسی را بر آن گذاشت، اجداد شما دارای سوابق کیفری بوده اند و این می سوابق می تواند اطلاعات ارزشمندی را درباره اجداد شما فراهم کند.
  • به بانک های DNA مراجعه کنید. با اینکه این بانک ها بسیار جدید هستند ولی ممکن است از طریق ارتباطات DNA شما و دیگر کاربران این بانک ها بتوانید سرنخ هایی از گذشته خود بیابید.


سخن پایانی

ایجاد شجره نامه ها یک سرگرمی واقعی و بسیار مفید است. هیجان در این سرگرمی پایانی ندارد و شما هر روز با چالش های جدید و جالب تری روبرو می شود و این همان تعریف سرگرمی تاثیر گذار و ماندگار است. پس همین امروز شروع به ساخت شجره نامه خود کنید.


  • مطالب مرتبط