لطفا صبر کنید ...

هنر شجره نامه نویسی
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/01/16، آخرین بروزرسانی: 1400/08/21 ساعت 12:25 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

تلاش برای تبیین شجره نامه، کوششی است در جهت حفظ تاریخ و گذشته.

شجره نامه ها اسنادی تاریخی هستند و به ما کمک میکنند ریشه و گذشته خود را بهتر بشناسیم. سوال اصلی این است که چرا می بایست شجره نامه ها تبیین شوند؟ بهترین پاسخ به این سوال این است که با تدوین شجره نامه، گذشته به نحو صحیح تری حفظ شده و از گزند خرافات و حذف و اضافات مصون می ماند. 

هنر شجره نامه نویسی

بسیاری از افراد شجره نامه ها را وسایلی برای حفظ و نمایش رتبه اجتماعی خود می دانند ولی این تنها جنبه تلاش برای تبیین شجره نامه ها نیست. شجره نامه ها به تاریخ نگاران کمک می کنند ساختارهای اجتماعی را در دوره های مختلف مورد بررسی قرار دهند، بیماری های فراگیر و بازه های زمانی ظهور آنها را شناسایی کنند، جنگ ها را پیش بینی کنند، رشد و روندهای صعودی و نزولی در اقتصاد، فرهنگ و هنر را بهتر درک کنند و بسیاری موارد دیگر که در لابلای ساختار شجره نامه ها وجود دارد را مطالعه کنند.


با وجود اینکه هنر شجره نامه نویسی در اروپا سابقه طولانی دارد، در جامعه ما جز در میان قشر متمول محبوبیت چندانی نداشته است. البته این مورد قابل درک است که در جامعه ای به نسبت فقیر، اولویت اصلی حفظ بقا است تا تبیین شجره نامه. ولی در طی سال های اخیر نگاه به گذشته تغییر کرده است و هنر شجره نامه نویسی رونق بیشتری یافته است بطوری که روند ها مثبت شده و ما در «شجره ساز» شاهد تولد دوباره شجره نامه نویسی پارسی هستیم. نکته قابل توجه در اینجا این است که شجره نامه ها از قواعد و اصول خاصی پیروی می کنند و صرف قرار دادن نسل ها در کنار یکدیگر تضمین کنند یک ساختار صحیح و قابل بسط نیست. لذا در موازات اشتیاق افراد برای تبیین شجره نامه ها، علم به ساختار آن نیز می بایست مورد توجه قرار گیرد. ما در «شجره ساز» تمام تلاش خود را می کنیم تا علم شجره نامه را در ساختار آن حل کنیم به طوری که افراد بدون محدودیت و توجه به پیچیدگی های فنی به تبیین ساختار شجره نامه خود بپردازند. در عین حال در این بخش و مقالات دیگر سایت، به بررسی و توصیف ساختار شجره نامه ها می پردازیم و از ساختار منطقی و ریاضیاتی آن تا درک دانش نهفته در لابه لای نسل های شجره نامه با شما گفتگو می کنیم.


در پایان، ما در «شجره ساز» به عنوان اولین سرویس شجره نامه ایرانی برای پارسی زبانان، وظیفه خود میدانیم که نه فقط به عنوان سرویسی آنلاین در تولید شجره نامه ها بلکه در فرهنگ سازی و ترویج هنر شجرنامه نویسی با رویکرد دانش محور به همه پارسی زبانان سرتاسر جهان کمک کنیم تا این هنر زیبا را فرا گرفته و به نسل های دیگر انتقال دهند.


  • مطالب مرتبط
    لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
    برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.