لطفا صبر کنید ...

آنچه درباره چارلز داروین نمی دانید
دسته بندی: دانستنی ها، تاریخ انتشار: 1401/03/29، آخرین بروزرسانی: 1401/03/29 ساعت 08:45 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

باز هم یک عنوان عجیب و در ابتدا بی ارتباط با موضوع شجره نامه ها! ولی اگر کمی تامل کنید خواهید دید که چارلز داروین اساس شجره نامه ها و ارتباطات خانوادگی را بنیانگذاری کرده است. ولی در این نوشتار بخش دیگری از چارلز داروین را خواهید شناخت. پس با ما در این نوشتار کوتاه همراه شوید.

چارلز داروین و شجره نامه ها

چارلز داروین که بود؟
چارلز رابرت داروین (به انگلیسی: Charles Robert Darwin) زاده 12 فوریه 1809 انگلستان – درگذشته 19 آوریل 1882، انگلستان، زیست شناس و زمین شناس انگلیسی بود که بیش از هر چیز برای یافته هایش در زمینه دانش فرگشت یا تکامل شناخته می شود. او این نظریه را مطرح کرد که همه گونه ها دارای نسبی مشترک هستند. این نظریه امروزه توسط دانشمندان پذیرفته شده است و یکی از مفاهیم بنیادی دانش به شمار می آید. داروین نظریه خود مبنی بر اینکه این تبارزایش فرگشت نتیجه فرآیندی به نام انتخاب طبیعی بوده است که در آن، تلاش برای بقا تاثیر مشابه ای بر روی اصلاح نژاد گزینشی در زادگیری گزینشی دارد را نخستین بار در مقاله ای مشترک با آلفرد راسل والاس مطرح نمود. از داروین به عنوان یکی از مهم ترین انسان های تاریخ بشر یاد می شود. همچنین کتاب خاستگاه گونه های او به عنوان یکی از مهم ترین کتاب های علمی تاریخ شناخته شده است.
فَرگشت به معنی تغییر در خصوصیت های وراثتی جانداران در طول نسل های متوالی است. فرگشت بدان معناست که تمام جانداران با همهٔ تنوعی که دارند، از نیایی مشترک که حدود 3ر5 تا 3ر8 میلیارد سال پیش می زیسته، پدیدار گشته اند.
در سال 1859، یک سال پس از انتشار مقاله ای مشترک با والاس، داروین کتاب خاستگاه گونه ها را منتشر کرد و شواهد خود مبنی بر فرگشت را در آن شرح داد؛ تا دهه هفتاد قرن 19 میلادی، فرگشت به عنوان یک «حقیقت» در میان قشر تحصیل کرده پذیرفته شد. با این وجود، پس از ارایه سنتز مدرن در اوایل قرن بیستم، اجماعی در میان دانشمندان پدید آمد و انتخاب طبیعی به عنوان پایه و اساس سازوکار فرگشت پذیرفته شد. این کشف علمی داروین ضمن پیوند دادن همه علوم زیستی به یکدیگر، تنوع زیستی را نیز توضیح می دهد.


درخت خانوادگی درهم تنیده چارلز داروین
طبق مطالعه اخیر در مجله پزشکی BioScience، شجره خانواده چارلز داروین یک آشفتگی درهم تنیده از همخونی و بیماری بود. داروین که به دلیل مطالعات خود در مورد تکامل، تلاقی و همخونی مشهور بود، در واقع از توصیه های خود پیروی نکرد. او با دختر عموی اول خود «اما داروین» (Emma Darwin) از خانواده Wedgwood ازدواج کرد. ظاهراً ازدواج پسر عمو و دختر عمو در خانواده داروین غیر معمول نبوده است. در واقع ثروت خانواده Wedgwood بود (از صنعت کاشی و مجسمه های سرامیکی) که هزینه بسیاری از تحقیقات داروین در زمینه تکامل را پرداخت کرد. البته داروین در داشتن یک خانواده ثروتمند و همخون تنها نبود و بسیاری تاثیرگذاران در تاریخ دارای ثروتی قابل توجه بودند!

  • مطالب مرتبط